6
3
4
usa-science-and-engineering-festival-dates3
usa-science-and-engineering-festival-founding-host-lockheed-martin

Facebook

Twitter

LinkedId

Google Plus

YouTube

Facebook

Follow Me on Pinterest
Pins for usasef

X-STEM Symposium Agenda

X-Steam Combined Logo

 

Thursday, April 24, 2014
9:00am to 5:00pm
Walter E. Washington Convention Center
Washington D.C.

Click on the speaker names below to access the full speaker bio or click here for a printable list of short speaker descriptions.

Registration for the X-STEM Symposium is now CLOSED.
Advanced registration is required.  There will be no onsite registration.

Click here for more information about the X-STEM Extreme STEM Symposium.

Click here to download a PDF copy of the X-STEM Symposium Agenda.

Session One - 9:15am to 10:25am

X-STEM Talks:

Welcome Address by John Holdren and Opening Talks by J. Craig Venter (genomics pioneer, biologist, and entrepreneur) and Kevin J. Kinsella (venture capitalist and Broadway producer) high school level, Room 146

Theodore Gray (software developer, science and technology innovator) and Glen Whitney (mathematician and Museum of Mathematics founder) high school level, Room 145

 



Session Two - 10:40am to 11:40am

X-STEM Talks:

Jack Andraka (teen cancer researcher) and David Bolinsky (biological sciences animator) middle/high school level, Room 143

Peter Weijmarshausen (3D printing pioneer) and Saul Griffith (scientist, inventor and entrepreneur) middle/high school level, Room 144

John Grunsfeld (physicist and astronaut) and Tom Jones (astronaut and planetary scientist) middle/high school level, Room 145

Robert Lang (physicist and orgami expert) and Carlo Sequin (mathematician, electrical engineer and computer scientist) high school level, Room 147

Paul Anastas (green chemist and engineer) and Joseph Schwarcz (science of the paranormal) high school level, Room 150

Aaron Alford / Jason Osborne (paleontologists) and Melina Bellows (National Geographic executive and author) upper elementary school level, Room 152

X-STEM Workshops:

Paul West (Atomic Force Microscope workshop, 30 minute workshop) middle/high school level, Room 151A

Catherine Mohr (da Vince Surgical Robot workshop, 30 minute workshop) high school level, Room 151B

 


 

Session Three - 11:55am to 12:55pm

X-STEM Talks:

Blake Bullock / Scott Willoughby (astrophysicist and aerospace engineer) and Nancy Conrad (educator, STEM advocate and author) high school level, Room 143

Marc Abrahams (science funnyman) and Michael Shermer (author, publisher and master skeptic) high school level, Room 144

Barrington Irving (record breaking aviator) and David Schenone (NIKE footwear innovator) middle/high school level, Room 145

Laura Richman (personalized medicine executive) and Wendy Rogers (psychologist and aging researcher) middle/high school level, Room 147

Marlene Zuk (evolutionary biologist and author) and Hod Lipson (robotics engineer) high school level, Room 150

Greg Gage (biomedical engineer and neuroscientist) and Steve Wolf (stunt scientist and pyrotechnic expert) upper elementary/middle school level, Room 152

X-STEM Workshops:

Ken Scheel (KEVA Plankapalooza workshop - The science of construction and destruction, 30 minute workshop) elementary/middle school level, Room 151A

Bruce Bayly (Physics Factor and Mathematics Roadshow workshop, one hour workshop) elementary school level, Room 151B

 


 

Session Four - 1:10pm to 2:10pm

X-STEM Talks:

Francis Collins (geneticist, physician, singer of science rock songs) and Sylvia Earle (oceanographer and explorer) high school level, Room 146

Jeff Goldstein (astrophysicist and science educator - substitute speaker for Elizabeth Hess) and Maj. Gen. Sharon Dunbar (U.S. Air Force Commander) high school level, Room 145

Alvin Drew (astronaut and former combat pilot) and Jeffrey Bennett (educator, astronomer, author)  elementary school level, Room 152

 


 

Session Five - 2:25pm to 3:25pm

X-STEM Talks:

Robert Tjian (biomedical researcher) and Bernard Harris (physician, astronaut, venture capitalist) high school level, Room 143

Ellen Stofan (planetary geologist - substitute speaker for Cynthia Warner) and Bob Reiss (arctic explorer and author) high school level, Room 144

James West (acoustical scientist and microphone inventor) and Parag Chordia (music researcher and innovator) high school level, Room 145

James Kakalios ( superheroe physics) and Jeff Goldstein (astrophysicist and science educator) high school level, Room 147

Nan Hauser (whale researcher and conservationist) and Angela Belcher (materials scientist and bioengineer) middle/high school level, Room 150

Alan McCormack (educator, design engineering and invention, "imagineering") and Seymour Simon (children's science book author) elementary/middle school level, Room 152

X-STEM Workshops:

Greg Gage (Backyard Brains neuroscience workshop, one hour workshop) upper elementary/middle/high school level, Room 151A

Bruce Bayly (Physics Factor and Mathematics Roadshow workshop, one hour workshop) elementary school level, Room 151B

 


 

Session Six - 3:40pm to 4:40pm

X-STEM Talks:

Darlene Solomon (synthetic biology) and Melissa Rhoads (data analytics strategist) middle/high school level, Room 143

Kathryn Thornton (physicist and astronaut) and Anousheh Ansari (space tourist and entrepreneur) middle/high school level, Room 145

Peter Winkler (mathematician, computer scientist and mathematical puzzle expert) and Colin Adams (mathemetician and knot theory expert)  high school level, Room 147

Karen Kosiba / Joshua Wurman (storm chasers) and David Gallo (Titanic explorer) middle/high school level, Room 150

X-STEM Workshops:

Greg Gage (Backyard Brains neuroscience workshop, one hour workshop) upper elementary/middle/high school level, Room 151A

Aaron AlfordJason Osborne (paleontology workshop, 30 minute workshop) upper elementary/middle school level, Room 151B

 


 

Click here to download a PDF copy of the X-STEM Symposium Agenda.

 

Share:
 
 
 
 
 
 
Like: